Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

Aktualności

» NOWY TERMINAL. NOWE SZANSE. NOWE POŁĄCZENIA!

2012-12-04 08:50:11

17 kwietnia 2012 roku był ważnym dniem dla Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka”. Właśnie tego dnia uroczyście otwarto nowy terminal pasażerski. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz krajowych i samorządowych (także zza granicy), parlamentu, misji dyplomatycznych, instytucji związanych z lotnictwem, linii lotniczych, touroperatorów, a także firm współpracujących z portem lotniczym. Gościem honorowym był kpt. PLL LOT Tadeusz Wrona, który w listopadzie ub. r. wylądował w Warszawie Boeingiem 767 bez wysuniętego podwozia.

W czasie uroczystości sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Dariusz Młotkiewicz odczytał list od prezydenta Bronisława Komorowskiego, który napisał, że rozbudowa portu w Jasionce przyczyni się do dalszego rozwoju cywilizacyjnego całego regionu. - Ufam, że dzięki inwestycjom takim jak ten nowy terminal rozwój i sukcesy Podkarpacia będą coraz bardziej znane i staną się zachętą do odwiedzin, a może i do bliższego związania życia z tym przepięknym zakątkiem naszej ojczyzny - napisał prezydent. Swoje wystąpienia mieli też m.in. wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Zbigniew Rynasiewicz, wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz, a także reprezentanci właścicieli spółki lotniskowej w Jasionce: marszałek województwa Mirosław Karapyta i dyrektor naczelny PPL Michał Marzec.

Prezes spółki Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” Stanisław Nowak podczas uroczystego otwarcia poinformował, że od jesieni lotnisko zyska 18 nowych połączeń tygodniowo. - 29 października przewoźnik OLT Express zacznie latać z Jasionki do: Paryża, Rzymu, Monachium (lotnisko Memmingen), Dortmundu, Hamburga, Amsterdamu i Oslo – powiedział szef lotniska w Jasionce. Jak poinformowali przedstawiciele OLT Express, bilety będą dostępne w sprzedaży już od 18 kwietnia, a rezerwować je można na stronie przewoźnika: www.oltexpress.com - Jest to dla nas wielki dzień, a dzięki nowym połączeniom nasze hasło na otwarcie terminalu „Nowe Szanse”, zyskuje zupełnie inny, kompletny wymiar. Jak sami państwo widzicie, to nie jest puste hasło – powiedział zgromadzonym prezes Nowak.

Gość honorowy, kpt. Tadeusz Wrona, odebrał od marszałka Karapyty - przyznany przez sejmik województwa podkarpackiego - honorowy tytuł i odznakę „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. – Rzeszów zawsze kojarzyć mi się będzie z moją młodością. To tutaj odbyłem mój pierwszy samodzielny lot samolotem – mówił wzruszony kapitan, który ukończył studia na Wydziale Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej na kierunku pilotażu. Był on absolwentem pierwszego rocznika pilotów, którzy opuścili mury rzeszowskiej uczelni. W trakcie uroczystości, którą prowadzili Magda Mołek i Mariusz Zieliński, wystąpili też m.in.: Krystian Herba z pokazem akrobacji rowerowej, tancerki z grupy T-8, a także wokalistka Sylwia Grzeszczak z zespołem.

Nowy terminal w Jasionce kosztował ponad 102 mln zł, z tej kwoty ponad 37 mln zł stanowiło unijne dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko. Obiekt powstał w 15 miesięcy; ma prawie 14 tys. m kw. - to czterokrotnie więcej niż stary obiekt. W przyszłości może być rozbudowywany o kolejne moduły. Budynek składa się z czterech kondygnacji, ma prawie 250 pomieszczeń, będzie monitorowany przez ponad 250 kamer. Jego planowana przepustowość to 720 pasażerów na godzinę. Oznacza to, że obsługiwane mogą być równocześnie cztery średniej wielkości samoloty pasażerskie. Pierwsi pasażerowie odprawieni zostaną w nowym terminalu 8 maja.

Z lotniska w Jasionce można obecnie dotrzeć m.in. do: Frankfurtu, Warszawy, Gdańska via Katowice, Manchesteru, Barcelony-Girony, Londynu (lotniska w Stansted i Luton), Bristolu, Birmingham, East Midlands i Dublina. W ub. roku port obsłużył prawie 500 tys. pasażerów.